حسن چنگیچ، مردی بلند قامت تر از بوسنی


نمی‌توان تاریخ کشور بوسنی را نوشت ولی نامی از او به میان نیاورد. او برای تمام مسلمانان وطن پرست بوسنی یک قهرمان است. در زمانی که مسلمانان تحت محاصره بودند و تحریم سلاح آن‌ها را در دفاع از خود ناتوان ساخته بود، چنگیچ از ارتباطات جهانی خود استفاده کرد تا به کمک آن‌ها بیاید.

سارایوو، سروی در آتش


آن‌ها از ما نه غذا که سلاح می خواستند و شعارشان در همه‌جا این بود که: نمی‌خواهیم با شکم سیر به دست دشمن سرهایمان بریده و شکم‌هایمان دریده و در مقابل چشمان اشک‌بارمان زنان و کودکانمان قتل‌عام گردند. به جای غذا به ما سلاح بدهید

رونمایی از سنگ یادمان شهدای ایرانی در بوسنی


روی سنگ در دو محراب کوچکتر راست و چپ که دو حاشیه کوچک نقره ای دارد به دو زبان فارسی و بوسنیایی نوشته شده:
به یاد شهدای ایرانی که جان خود را برای تحقق صلح در کشور بوسنی و هرزگوین نثار کردند.

برگزاری بیست و پنجمین سالگرد شهادت شهید رسول حیدری و شهید محمد آودیچ در بوسنی


سلیمان افندی چلیکوویچ در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطراه شهدای جنگ بوسنی و هرزگوین، جمهوری اسلامی ایران را یکی از دوستان واقعی و راستین بوسنی و هرزگوین عنوان کرد که در تمام شرایط به خصوص روزهای سخت و دشوار جنگ در کنار دولت و مردم بوسنی ایستاد.

دعوت به نشست «سلام سارایوو»


از کتاب های «لبخند من، انتقام من است» ، «کارت پستال­هایی از گور» و «خداحافظ سارایوو» در این مراسم رونمایی خواهد شد.

تمدید فراخوان حضور در سالگرد نسل‌کشی سربرنیتسا


فراخوان شرکت در پیاده روی مارش میرا تا تاریخ ١٣٩٧/١/٢٧ تمدید شد.

فراخوان حضور در سالگرد نسل‌کشی سربرنیتسا


تشکل مردم‌نهاد رهروان ستارگان هدایت با همکارى کالج فارسی بوسنیایى، به مناسبت بیست و سومین سالگرد نسل‌کشی سربرنیتسا برگزار می‌کند:

گردهم‌آیی بین‌المللی فعالان صلح و مقاومت در بوسنی و هرزگوین، هم‌زمان با راه‌پیمایی مارش میرا

صرب‌ها و کروات‌ها چگونه قصد داشتند بوسنی را تقسیم کنند؟


او به ما گفت که او با میلوشویچ توافق کرده تا دو تیم در راستای عادی‌سازی روابط میان صربستان و کرواسی کار مذاکره کنند. با این حال، لازم بود که ایده اصلی این مذاکرات را پنهان نگه داریم…

دیتون یک اجبار بود نه یک انتخاب!


البته امروز خیلی‌ها ممکن است بگویند امضای توافق‌نامه اشتباه بود و باید جنگ ادامه پیدا می‌کرد. این افراد شرایط آن زمان را مدنظر قرار نمی‌دهند و از دور به ماجرا نگاه می‌کنند…

عضو سابق ریاست جمهوری متهم به جنایت جنگی شد

eb2399aa36f0712d352a17278e2049c4878618d1

یک عضو سابق صرب ریاست جمهوری بوسنی متهم به جنایت جنگی بر علیه مسلمانان و کروات ها در زمان جنگ بوسنی شده است. بوریسلاو پاراواتس هفتاد و دو ساله که بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ جزو شورای ریاست جمهوری بوده است، دومین نفر از اعضای شورای ریاست جمهوریست، بعد از مومچیلو کرایشنیک، است که به جنایات جنگی متهم می شود. کرایشنیک قبلا توسط یک دادگاه جنایات جنگی سازمان ملل به دلیل نقشش در جنگ های بین نژادی بوسنی به بیست سال زندان محکوم شده است.
پاراواتس و سه صرب بوسنیایی دیگر متهم به مشارکت در “حملات سازماندهی شده” بر علیه جمعیت مسلمان و کروات در شمال منطفه دوبوی و تسلیچ در سال های ۱۹۹۲ و ۱۹۹۳ شده اند. این حملات سازماندهی شده موجب اخراج تقریبا تمام جمعیت مسلمان و کروات که بالغ بر ده ها هزار نفر می گردید و به قتل رسیدن صدها قربانی شده است.
پاراواتس که در آن زمان شهردار دوبوی و رییس کمیته بحران جنگی شهر بوده است متهم به دست داشتن در حمله های برنامه ریزی شده بر علیه روستاها و شهرهای مسلمان و کروات نشین بوده که طی آن غیرنظامی ها کشته و یا به کمپ ها فرستاده شدند.
در نتیجه جنگ بین گروه های نژادی بوسنی، کروات ها، مسلمانان و صرب ها صد هزار نفر به قتل رسیده و دو میلیون نفر، نیمی از جمعیت پیش از جنگ بوسنی، بی خانمان شدند.

منبع: فرانس۲۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.