جرقه‌ای رو به خاموشی


به بهانه‌ی ۱۹ اکتبر سالمرگ علی عزت بگوویچ، رییس‌جمهور فقید بوسنی

نقد و بررسی کتاب «ر»


متن سخنرانی احمد شاکری نویسنده و منتقد ادبی کشور در نشست نقد و بررسی کتاب «ر» در کتابخانه عمومی پیروزی تهران: […]

بوسنی، مهره شطرنج روسیه


یک بوسنی هم‌پیمان با ناتو مطلوب بانیا لوکا و مسکو نیست و آن‌ها هرچه در توان دارند انجام خواهند داد تا جلوی آن را بگیرند. در نتیجه روسیه یک شبه تبدیل به قهرمان ملی‌گرایان صرب و کروات بوسنی می‌شود. کرملین اکنون منتظر است تا نتایج تلاش‌های خود را در انتخابات سال ۲۰۱۸ بوسنی ببیند.

مراسم گرامی داشت بیست و سومین سالگرد شهادت سید محمد حسین نواب


در این مراسم نمایندگان جامعه اسلامی، مفتی فعلی موستار و مفتی سابق این شهر رایزن فرهنگی ایران و محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین و مسولین نهادهای ایرانی در بوسنی و به همراه دوستان و دوستداران این شهید شرکت داشتند

روز گمشدگان: یادبود قربانیان جنگ بوسنی


ساعت حدود هشت و نیم شب بود، یک سرباز که یونیفرم پلنگی پوشیده بود را روبروی خانه دیدم. زن‌ها و بچه‌ها در باغچه جمع شده بودند. وقتی سربازها شروع به تیراندازی کردند، من به نزدیک‌ترین خانه فرار کردم. یک همسایه ۸ روز از من در آنجا مراقبت کرد.

۱۰۱ خاطره جنگی


کتاب ۱۰۱ خاطره جنگی جزو معدود کتبی است که با موضوع جنگ دهه ۹۰ بوسنی نوشته شده و از دلاوری ها و قهرمانی های رزمندگان و مردم بوسنی در آن گفته شده است. این کتاب که حاوی خاطرات راسم دلیچ فرمانده ارتش بوسنی است، با جزئیات، جذابیت و با نگاهی متفاوت، دفاع جانانه رزمندگان مسلمان با دست خالی در برابر صرب ها و کروات های مورد حمایت روسیه، اروپا و آمریکا را بیان کرده است.

سربرنیتسا، گور جمعی تاریخ


پس از خارج نمودن زنان و کودکان از شهر، نیروهای صرب، اسیرها را سوار بر اتوبوس­ها کردند و پس از تقسیم آنان به گروه­های کوچک‌تر، قتل‌عامشان نمودند. در همین حین بسیاری از جوان­ ترها نیز خطر کرده و به جنگل­های اطراف می ­گریختند که قریب به اتفاق آنان در همان جنگل ­ها کشته شدند.

اهل همین زمین


هرچقدر هم بگویند و بگوییم این آدم‌ها، آسمانی و مافوق بشر بودند و دست ما بهشان نمی‌رسد، خودشان می‌زنند زیر کاسه و کوزه‌ تمام این‌ حرف‌ها و ما را، اگر فقط ته دل و نوک سوزن از اراده‌مان با آنها باشد، می‌گیرند و تا دیدن تصویر واقعی خودشان می‌برند

پیامی از پاسدار خون شهیدان


خدا را سپاس می‌گذاریم که به ما بندگانش این افتخار را داد که در این برهه از زمان در زیر سایه ولایت فقیه بتوانیم به انجام تکلیف الهی بپردازیم، آری این ولایت فقیه بود که به ما نفرت از چپ و راست را آموخت

عرب ها در بوسنی

VIP-group-in-front-of-Airbus-ACJ319

حضور بسیار گسترده و سرمایه‌گذاری سنگین کشورهای عربی در کشور بوسنی، این روزها قابل چشم پوشی نیست. ریشه‌های این حضور را در جنگ بوسنی تحت عنوان مجاهدین می‌توان دنبال کرد. حضوری که منجر به گسترش وهابیت در این کشور شد و تا امروز نیز ادامه دارد. اما در سال‌های اخیر، این حضور به شکلی جدید در آمده است و اعراب ثروتمند با خرید زمین‌های وسیع و حضور طولانی مدت، بوسنی را بهشتی برای تابستان‌های خود برگزیدند. احداث برج‌های بزرگ خرید، بنای مساجد بسیار زیبا به ویژه در سارایوو از دیگر نشانه‌های ملموس سرمایه‌گذاری کشورهای عربی به ویژه عربستان در بوسنی است. مساجدی که در آن بر خلاف مساجد عادی، مردانی با محاسن بلند و زنان با پوشیه در آن‌ها حاضر می‌شوند.

این حضور باعث آزار بسیاری از مسلمانان بومی شده است و صدای بسیاری از رسانه‌ها را در بوسنی درآورده است.

برگردان کامل گزارش پایگاه بالکان سایت، به قلم امیلا بردزویچ در زیر آورده می‌شود:

۵۶a12a9d-91c4-4f25-8f94-09430a0a0a64-20160123-eud001-0-718x446

تابستان نزدیک می‌شود. اخیراً این به معنای آن است که تعداد بیشتری عرب در خیابان‌های سارایوو دیده می‌شوند هرچند بسیاری از آن‌ها از فروردین به بوسنی آمده و تا مهر باقی می‌مانند.

شاید ندانید که سارایوو شهر خیلی بزرگی نیست و غیر از جنگ، فستیوال، غذاهای محلی و بازی‌های المپیک به عنوان شهری شناخته می‌شود که همه همدیگر را می‌شناسند و جایی که هرکسی عقیده دارد همه چیز را می‌داند!

تشخیص عرب‌ها در شهر سختی زیادی ندارد. مکان‌های مورد علاقه آن‌ها ایلیجا، محله قدیمی باشچارچیا و مراکز خرید مرکز شهر سارایووست.

گفتگو با محلی‌ها و ملاحظه نظرسنجی‌ها در تلویزیون یا اینترنت شما را به این نتیجه می‌رساند که:

  1. حضور روزافزون عرب‌ها در بوسنی از عناوین برجسته‌ی رسانه‌های بوسنی و حتی منطقه است.
  2. محلی‌ها از این روال راضی نیستند. بعضی از آن‌ها حتی بدون هیچ دلیل قانع کننده‌ای دچار ترس هستند.

 

یک خانم می‌گوید: کشور ما را دارند برای هیچ می‌فروشند! اسلام ما با آن‌ها فرق می‌کند. عرب‌ها قانون و مقررات خودشان را همراهشان آورده‌اند.

چند دانش آموز نظرشان درباره‌ی سرمایه‌گذاری عرب‌ها این است: عرب‌ها ما را احمق فرض می‌کنند. چرا آن‌ها در آموزش یا فرهنگ سرمایه‌گذاری نکرده و تنها به ساخت مراکز خرید علاقه دارند. ما حتی پول کافی برای خرید از این مراکز خرید نداریم.

حقیقت آن است که اهالی بوسنی جوک‌های زیادی درباره محدودیت در مال‌ها می‌گویند من جمله این که قرار است مصرف الکل در تمام کشور ممنوع شود یا حتی این که خانم‌ها قادر نخواهند بود هر لباسی که می‌خواهند در فروشگاه‌ها بخرند و تنها لباس‌هایی موجود خواهد بود که تمام بدن را بپوشاند.

هتلداران و کارمندان آن‌ها از رفتار بی ادبانه و خودبرتربینی عرب‌ها می‌نالند و از این که آن‌ها اتاق‌های خود را در شلخته‌ترین وضعیت ممکن و بدون دادن انعام ترک می‌کنند ناراضی هستند.

تنها تعداد کمی از مردم از این که عرب‌ها پول خود را در این کشور خرج می‌کنند خوشحال هستند. این در حالی است که عرب‌ها کشور ما را جنت (بهشت) می‌نامند و ادعا می‌کنند که از آن‌ها در بوسنی استقبال می‌شود. آن‌ها دوست دارند از تابستان‌های خنک بوسنی که در کشورهای خودشان وجود ندارد لذت ببرند. ضمن این که طبیعت زیبای بوسنی را دوست دارند و از این که تعصب‌های مذهبی در مورد اسلام و یا پوشش زنان در این جا وجود ندارد احساس رضایت می‌کنند.

در نتیجه آن‌ها به خرید زمین و ویلا روی آورده و بسیاری از آن‌ها اقامت بوسنی را دریافت کرده‌اند. شما می‌توانید در مورد شرکت‌های مرموزی از کویت، عربستان سعودی یا امارات بخوانید که در حال سرمایه‌گذاری در بوسنی هستند و آینده‌ای روشن با میزان بیکاری کمتر و توریست‌هایی بیشتر از پاریس را به بوسنیایی‌ها وعده می‌دهند.

در هر صورت بوسنیایی‌ها دل خوشی از عرب‌ها ندارند و به نظر من مهم‌ترین علتش این است که آن‌ها متفاوت از ما رفتار می‌کنند در حالی که از قدیم گفته‌اند که “وقتی در رم هستی، مانند رمی ‌ها رفتار کن”

مترجم: علیرضا حیدری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *