جرقه‌ای رو به خاموشی


به بهانه‌ی ۱۹ اکتبر سالمرگ علی عزت بگوویچ، رییس‌جمهور فقید بوسنی

نقد و بررسی کتاب «ر»


متن سخنرانی احمد شاکری نویسنده و منتقد ادبی کشور در نشست نقد و بررسی کتاب «ر» در کتابخانه عمومی پیروزی تهران: […]

بوسنی، مهره شطرنج روسیه


یک بوسنی هم‌پیمان با ناتو مطلوب بانیا لوکا و مسکو نیست و آن‌ها هرچه در توان دارند انجام خواهند داد تا جلوی آن را بگیرند. در نتیجه روسیه یک شبه تبدیل به قهرمان ملی‌گرایان صرب و کروات بوسنی می‌شود. کرملین اکنون منتظر است تا نتایج تلاش‌های خود را در انتخابات سال ۲۰۱۸ بوسنی ببیند.

مراسم گرامی داشت بیست و سومین سالگرد شهادت سید محمد حسین نواب


در این مراسم نمایندگان جامعه اسلامی، مفتی فعلی موستار و مفتی سابق این شهر رایزن فرهنگی ایران و محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین و مسولین نهادهای ایرانی در بوسنی و به همراه دوستان و دوستداران این شهید شرکت داشتند

روز گمشدگان: یادبود قربانیان جنگ بوسنی


ساعت حدود هشت و نیم شب بود، یک سرباز که یونیفرم پلنگی پوشیده بود را روبروی خانه دیدم. زن‌ها و بچه‌ها در باغچه جمع شده بودند. وقتی سربازها شروع به تیراندازی کردند، من به نزدیک‌ترین خانه فرار کردم. یک همسایه ۸ روز از من در آنجا مراقبت کرد.

۱۰۱ خاطره جنگی


کتاب ۱۰۱ خاطره جنگی جزو معدود کتبی است که با موضوع جنگ دهه ۹۰ بوسنی نوشته شده و از دلاوری ها و قهرمانی های رزمندگان و مردم بوسنی در آن گفته شده است. این کتاب که حاوی خاطرات راسم دلیچ فرمانده ارتش بوسنی است، با جزئیات، جذابیت و با نگاهی متفاوت، دفاع جانانه رزمندگان مسلمان با دست خالی در برابر صرب ها و کروات های مورد حمایت روسیه، اروپا و آمریکا را بیان کرده است.

سربرنیتسا، گور جمعی تاریخ


پس از خارج نمودن زنان و کودکان از شهر، نیروهای صرب، اسیرها را سوار بر اتوبوس­ها کردند و پس از تقسیم آنان به گروه­های کوچک‌تر، قتل‌عامشان نمودند. در همین حین بسیاری از جوان­ ترها نیز خطر کرده و به جنگل­های اطراف می ­گریختند که قریب به اتفاق آنان در همان جنگل ­ها کشته شدند.

اهل همین زمین


هرچقدر هم بگویند و بگوییم این آدم‌ها، آسمانی و مافوق بشر بودند و دست ما بهشان نمی‌رسد، خودشان می‌زنند زیر کاسه و کوزه‌ تمام این‌ حرف‌ها و ما را، اگر فقط ته دل و نوک سوزن از اراده‌مان با آنها باشد، می‌گیرند و تا دیدن تصویر واقعی خودشان می‌برند

پیامی از پاسدار خون شهیدان


خدا را سپاس می‌گذاریم که به ما بندگانش این افتخار را داد که در این برهه از زمان در زیر سایه ولایت فقیه بتوانیم به انجام تکلیف الهی بپردازیم، آری این ولایت فقیه بود که به ما نفرت از چپ و راست را آموخت

افسانه بنیادگرایی مسلمانان در بوسنی

مسلمانان بوسنی سردرگم درباره موج رسانه‌ای در مورد خیزش داعش در کشورشان

village-bosnia-hosted-isis-fighters

به منظور رسیدن به روستای گورنیا ماوچا، باید کیلومترها در یک مسیر خاکی بعد از روستای ماوچا رانندگی کرد، جایی که یک ماشین گشت پلیس در انتهای مسیر آسفالت ایستاده است. بیشتر افراد سعی کردند تا من را از رفتن به آنجا منصرف کنند: “کسی با تو صحبت نخواهد کرد، آن‌ها از خبرنگاران خوششان نمی‌آید “. آن‌ها ساکنین گورنیا ماوچا هستند که در ادبیات محلی به آن‌ها وهابی گفته می‌شود. آن‌ها برداشتی سخت‌گیرانه از اسلام را دنبال می‌کنند که به نام سلفی گری شناخته می‌شود. سلفی‌های بوسنی و هرزگوین عنوان وهابی را توهین‌آمیز می‌دانند.

در سال‌های اخیر، گورنیا ماوچا و سایر اجتماع‌های کوچک بوسنی در مرکز اختلاف‌نظرهای رسانه‌ای در داخل و خارج قرارگرفته‌اند که ادعا می‌کند آن‌ها زمینه جذب تروریست‌ها را فراهم می‌کنند. آخرین موج رسانه‌ای در ژوئیه ۲۰۱۵ رخ داد، زمانی که روزنامه انگلیسی دیلی میرور ادعا کرد که روستای اسوه به‌عنوان اردوگاه آموزش داعش مورد استفاده قرار گرفته و می‌تواند به‌عنوان پایگاهی برای حملات تروریستی خرابکارانه به غرب مورد استفاده قرار گیرد.

رسانه‌ها مدارک جدیدی در خصوص تبدیل گورنیا ماوچا به پایگاه داعش ارائه نکرده‌اند، با این وجود اعلام خلیفه‌گری توسط گروه داعش در عراق و سوریه در سال ۲۰۱۴ مجدداً به‌صورت غیرقابل اجتناب بوسنی را در مرکز توجهات قرار داده است، کشوری که درنتیجه جنگ ویران‌کننده در دهه ۹۰ همچنان به‌شدت تکه شده است.

هاجرو از ساکنین گورنیا ماوچا می‌گوید: “ما عقیده داریم داعش از بدنه اصلی اسلام منحرف شده است.” با این وجود او اضافه می‌کند، ما همچنان از آموزش‌های نصرت امام اویچ پیروی می‌کنیم.” او یک روحانی بحث‌برانگیز ساکن گورنیا ماوچا است که هم‌اکنون در کنار هم‌پیمانان القاعده با نام جبهه النصره در سوریه در حال جنگ است.

سلفی گری پدیده جدیدی در بوسنی است. بعد از پایان سوسیالیزم هزاران مسلمان خارجی با نام “مجاهدین” به این کشور آمدند تا با پشتیبانی و آموزش تأمین شده توسط عربستان سعودی و ایران در کنار مسلمانان بوسنی بجنگند.

رازیم کولیچ رییس بخش روابط خارجی جامعه اسلامی بوسنی (IZ) می‌گوید در اساسنامه ما نوشته شده است که ما اهل سنت و جماعت و پیروان مدرسه فقهی حنفی هستیم.

قانون بوسنی عقاید سنتی این کشور و نمایندگی قانونی آن‌ها را مشخص کرده است. برای مسلمانان، IZ این امر را به عهده دارد؛ به عبارت دیگر وهابی‌ها نمی‌توانند مسجدی بنا کنند، تنها IZ می‌تواند این کار را بکند، البته وهابیون می‌توانند در مساجد ما عبادت کنند.

دوستی در توزلا می‌گوید: “وهابی‌ها در عمل به وظایف شرعی بسیار مقید بوده و من مشکلی با آن‌ها ندارم، ولی آن‌ها نمی‌توانند به ما درس اسلام بدهند. ما ۵۵۰ سال است که در این جا اسلام داریم.”

یکی از وهابیون می‌گوید: “سلفی‌ها مشکلی با مسلمانان سنتی بوسنی ندارند، آن‌ها هستند که با سلفی‌ها مشکل دارند؛ زیرا اکثر مسلمانان بوسنی تنها نام مسلمان دارند، آن‌ها جمعه‌ها عبادت می‌کنند و در ماه رمضان روزه می‌گیرند، ولی به سایر وظایف دینی عمل نمی‌کنند و در اعیاد نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند؛ بنابراین آن‌ها ناراحت می‌شوند وقتی کسی به آن‌ها می‌گوید که از اسلام صحیح پیروی نمی‌کنند.

یک گزارش اخیر نشان می‌دهد که بین سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ در مجموع ۲۰۷ شهروند بوسنیایی (۱۵۶ مرد، ۳۶ زن و ۲۵ بچه) به مناطق جنگی سوریه و عراق رفته‌اند. آن‌ها یک‌صدم درصد از جمعیت یک و نیم میلیون نفری بوسنی را تشکیل می‌دهند.

منبع: gulfnews

مترجم: علیرضا حیدری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *