نقد و بررسی کتاب «ر»


متن سخنرانی احمد شاکری نویسنده و منتقد ادبی کشور در نشست نقد و بررسی کتاب «ر» در کتابخانه عمومی پیروزی تهران: […]

بوسنی، مهره شطرنج روسیه


یک بوسنی هم‌پیمان با ناتو مطلوب بانیا لوکا و مسکو نیست و آن‌ها هرچه در توان دارند انجام خواهند داد تا جلوی آن را بگیرند. در نتیجه روسیه یک شبه تبدیل به قهرمان ملی‌گرایان صرب و کروات بوسنی می‌شود. کرملین اکنون منتظر است تا نتایج تلاش‌های خود را در انتخابات سال ۲۰۱۸ بوسنی ببیند.

مراسم گرامی داشت بیست و سومین سالگرد شهادت سید محمد حسین نواب


در این مراسم نمایندگان جامعه اسلامی، مفتی فعلی موستار و مفتی سابق این شهر رایزن فرهنگی ایران و محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین و مسولین نهادهای ایرانی در بوسنی و به همراه دوستان و دوستداران این شهید شرکت داشتند

روز گمشدگان: یادبود قربانیان جنگ بوسنی


ساعت حدود هشت و نیم شب بود، یک سرباز که یونیفرم پلنگی پوشیده بود را روبروی خانه دیدم. زن‌ها و بچه‌ها در باغچه جمع شده بودند. وقتی سربازها شروع به تیراندازی کردند، من به نزدیک‌ترین خانه فرار کردم. یک همسایه ۸ روز از من در آنجا مراقبت کرد.

۱۰۱ خاطره جنگی


کتاب ۱۰۱ خاطره جنگی جزو معدود کتبی است که با موضوع جنگ دهه ۹۰ بوسنی نوشته شده و از دلاوری ها و قهرمانی های رزمندگان و مردم بوسنی در آن گفته شده است. این کتاب که حاوی خاطرات راسم دلیچ فرمانده ارتش بوسنی است، با جزئیات، جذابیت و با نگاهی متفاوت، دفاع جانانه رزمندگان مسلمان با دست خالی در برابر صرب ها و کروات های مورد حمایت روسیه، اروپا و آمریکا را بیان کرده است.

سربرنیتسا، گور جمعی تاریخ


پس از خارج نمودن زنان و کودکان از شهر، نیروهای صرب، اسیرها را سوار بر اتوبوس­ها کردند و پس از تقسیم آنان به گروه­های کوچک‌تر، قتل‌عامشان نمودند. در همین حین بسیاری از جوان­ ترها نیز خطر کرده و به جنگل­های اطراف می ­گریختند که قریب به اتفاق آنان در همان جنگل ­ها کشته شدند.

اهل همین زمین


هرچقدر هم بگویند و بگوییم این آدم‌ها، آسمانی و مافوق بشر بودند و دست ما بهشان نمی‌رسد، خودشان می‌زنند زیر کاسه و کوزه‌ تمام این‌ حرف‌ها و ما را، اگر فقط ته دل و نوک سوزن از اراده‌مان با آنها باشد، می‌گیرند و تا دیدن تصویر واقعی خودشان می‌برند

پیامی از پاسدار خون شهیدان


خدا را سپاس می‌گذاریم که به ما بندگانش این افتخار را داد که در این برهه از زمان در زیر سایه ولایت فقیه بتوانیم به انجام تکلیف الهی بپردازیم، آری این ولایت فقیه بود که به ما نفرت از چپ و راست را آموخت

تصوف در بوسنی


صوفیان بوسنی با تعلیم آموزه‌های صلح‌آمیز قرآن مانند توحید و احترام به دیگران بین اسلام و غرب پیوند برقرار کردند. این عارفان مسلمان از قرن ۱۴ هجری در منطقه بوده‌اند و چهره‌ای معتدل به اسلام بالکان بخشیده‌اند. صوفیان بوسنی نیرویی معتدل در اسلام هستند که نقش مهمی در جلوگیری از ترویج سلفی گری در بین مسلمانان این ناحیه ایفا می کنند.

پنجاه سال عبادت

کتاب “پنجاه سال عبادت” دربرگیرنده بخش‌هایی از نوشته‌های عارفانه، ادبی،‌ عاشقانه و اخلاقی شهدا در وصیت‌نامه آن‌هاست.

توسل این شهدا به حضرت زهرا (س) باعث شده تا وصیت این بانوی بزرگوار برای زینت بخشی به  کتاب در مقدمه بیاید. پس از آن سه وصیت‌نامه از شهدای حزب الله لبنان،‌ نظیر “سید هادی نصرالله” و ۴۷ وصیت‌نامه شهدای ایران مانند”دکتر مصطفی چمران”، “محمد جهان آرا” و “حجت‌الاسلام مصطفی ردانی‌پور” گنجانده شده‌است.

درباره علت انتخاب “پنجاه سال عبادت” برای عنوان این کتاب آورده شده:

(این نام برگرفته از سخن امام خمینی (ره) درباره وصیت‌نامه شهداست که فرمودند: “این وصیت‌نامه‌هایی که این عزیزان می‌نویسند، مطالعه کنید. ۵۰ سال عبادت کردید، خدا قبول کند، یک روز هم یکی از این وصیت‌نامه ها را بگیرید و مطالعه کنید و تفکر کنید.”
اگر قرار بود به سراغ سرداران و بزرگان جنگ برویم  بی شک بیشتر از این تعداد وصیت نامه جمع می شد.اما یکی از اهداف ما مطرح نمودن شهدایی بود که شاید کمتر از آنها یاد می شود.)

Pdf این کتاب که از سوی موسسه فرهنگی شهید ابراهیم هادی منتشر شده با اجازه ی مؤسسه در سایت قرار داده شده است.

در داستان چهل و هفتم با نام “شهید سرحدات اسلامی”  خلاصه ای از زندگی نامه و وصیت نامه شهید رسول حیدری آمده است که بدین شرح است:


“بچه ملایر بود. وقتی جنگ شروع شد به سوی جبهه شتافت. لحظه ای آرامش و سکوت نداشت.در راه اسلام از هیچ کوششی دریغ نکرد. بارها مجروح شد اما دست از تلاش بر نداشت. دفاع مقدس به پایان رسید اما نبرد بین اسلام و کفر همچنان ادامه داشت.

سال ۷۱ مسلمانان منطقه ی بوسنی و هرزگووین به استقلال این منطقه رأی دادند. در قلب اروپا کشوری اسلامی تشکیل شد.

دشمنان نتوانستند ایجاد کشور اسلامی را در قلب اروپا تحمل کنند.کشتار مسلمانان توسط جلادان صرب در مقابل چشم جهانیان ادامه یافت.

حاج رسول حیدری این بار به یاری آنان شتافت. او در قلب مردم مسلمان بوسنی راه یافته بود. مردم بسیار به او علاقه داشتند.

در روز عید غدیر با مادرش تماس گرفت و خداحافظی کرد. روز بعد در حالی که از جاده های جنوبی منطقه بوسنی عبور می کردند به همراه یکی از رزمندگان مسلمان بوسنیایی در کمین صرب ها گرفتار شده و به شهادت رسیدند.”

متن وصیت نامه شهید

2 پاسخ به “پنجاه سال عبادت”

  1. […] فایل کتاب را برای دانلو قرار می‌دهیم. گفتنی است سایت شهید رسول این فایل را با اجازه ناشر روی سایت خویش قرار داده بود […]

  2. […] فایل کتاب را برای دانلو قرار می‌دهیم. گفتنی است سایت شهید رسول این فایل را با اجازه ناشر روی سایت خویش قرار داده بود […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *