جرقه‌ای رو به خاموشی


به بهانه‌ی ۱۹ اکتبر سالمرگ علی عزت بگوویچ، رییس‌جمهور فقید بوسنی

نقد و بررسی کتاب «ر»


متن سخنرانی احمد شاکری نویسنده و منتقد ادبی کشور در نشست نقد و بررسی کتاب «ر» در کتابخانه عمومی پیروزی تهران: […]

بوسنی، مهره شطرنج روسیه


یک بوسنی هم‌پیمان با ناتو مطلوب بانیا لوکا و مسکو نیست و آن‌ها هرچه در توان دارند انجام خواهند داد تا جلوی آن را بگیرند. در نتیجه روسیه یک شبه تبدیل به قهرمان ملی‌گرایان صرب و کروات بوسنی می‌شود. کرملین اکنون منتظر است تا نتایج تلاش‌های خود را در انتخابات سال ۲۰۱۸ بوسنی ببیند.

مراسم گرامی داشت بیست و سومین سالگرد شهادت سید محمد حسین نواب


در این مراسم نمایندگان جامعه اسلامی، مفتی فعلی موستار و مفتی سابق این شهر رایزن فرهنگی ایران و محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین و مسولین نهادهای ایرانی در بوسنی و به همراه دوستان و دوستداران این شهید شرکت داشتند

روز گمشدگان: یادبود قربانیان جنگ بوسنی


ساعت حدود هشت و نیم شب بود، یک سرباز که یونیفرم پلنگی پوشیده بود را روبروی خانه دیدم. زن‌ها و بچه‌ها در باغچه جمع شده بودند. وقتی سربازها شروع به تیراندازی کردند، من به نزدیک‌ترین خانه فرار کردم. یک همسایه ۸ روز از من در آنجا مراقبت کرد.

۱۰۱ خاطره جنگی


کتاب ۱۰۱ خاطره جنگی جزو معدود کتبی است که با موضوع جنگ دهه ۹۰ بوسنی نوشته شده و از دلاوری ها و قهرمانی های رزمندگان و مردم بوسنی در آن گفته شده است. این کتاب که حاوی خاطرات راسم دلیچ فرمانده ارتش بوسنی است، با جزئیات، جذابیت و با نگاهی متفاوت، دفاع جانانه رزمندگان مسلمان با دست خالی در برابر صرب ها و کروات های مورد حمایت روسیه، اروپا و آمریکا را بیان کرده است.

سربرنیتسا، گور جمعی تاریخ


پس از خارج نمودن زنان و کودکان از شهر، نیروهای صرب، اسیرها را سوار بر اتوبوس­ها کردند و پس از تقسیم آنان به گروه­های کوچک‌تر، قتل‌عامشان نمودند. در همین حین بسیاری از جوان­ ترها نیز خطر کرده و به جنگل­های اطراف می ­گریختند که قریب به اتفاق آنان در همان جنگل ­ها کشته شدند.

اهل همین زمین


هرچقدر هم بگویند و بگوییم این آدم‌ها، آسمانی و مافوق بشر بودند و دست ما بهشان نمی‌رسد، خودشان می‌زنند زیر کاسه و کوزه‌ تمام این‌ حرف‌ها و ما را، اگر فقط ته دل و نوک سوزن از اراده‌مان با آنها باشد، می‌گیرند و تا دیدن تصویر واقعی خودشان می‌برند

پیامی از پاسدار خون شهیدان


خدا را سپاس می‌گذاریم که به ما بندگانش این افتخار را داد که در این برهه از زمان در زیر سایه ولایت فقیه بتوانیم به انجام تکلیف الهی بپردازیم، آری این ولایت فقیه بود که به ما نفرت از چپ و راست را آموخت

وضو

شهید رسول در کردستان عراق به همراه جمعی از دوستان

بنام الله پاسدار حرمت خون شهدا

مقدمه عملیات والفجر 10 بود. سال ۶۶. تیپ مقدم ظفر ـ که 80% آن را برادران عراقی تشکیل می‌دادند ـ ۱۵ کیلومتری یکی از شهر های عراق مستقر شده بود.

برادر رسول به همراه چند تن دیگر از برادران جهت گرفتن اطلاعات از داخل عراق وارد تیپ شده بودند. این بزرگوار در حقیقت مسئول تیپ ظفر بود. اسم برادر رسول که می‌آمد نه تنها بچه‌های بسیجی بلکه مجاهدان عراقی هم سرشار از اشتیاق دیدار می‌شدند.

یادم می‌آید آن روز 11 دی‌ماه بود. هنگام اذان ظهر برای وضوگرفتن رفته بودیم سر چشمه. یکی از برادران بسیجی از استان فارس شهر شیراز به نام حسین حقدوست هم آمده بود برای وضو. این برادر عزیز در عملیات والفجر 10 به شهادت نایل آمد.

شهید حسین حقدوست خیلی دلش میخواست شهید حیدری را ببیند. از اینکه شنیده بود این بزرگوار حیدری آمده است، خیلی خوشحال شده بود.

شهید رسول هم برای وضو آمده بود سر چشمه.

شهید حسین حق‌دوست پرسید:

– می‌گویند حیدری مسئول تیپ آمده است.

برادر رسول جواب داد:

– مگر دلت خیلی می خواهد حیدری را ببینی؟

– بله ایشان مسئول تیپ هستند و انسان بسیار مخلصی.

شهید حیدری گفت:

– نخیر این‌ها که شما می‌گویید نیست. شما بچه بسیجی ها خیلی پیش خدا بالاتر هستید.

مجدداً فرمود:

– نخیر آقا! نگویید! ایشان بسیار انسان والا مقامی است؛ هم در این دنیا و هم در پیش خدا.

شهید حیدری مجدداً فرمود:

– باور کن حرفی که زدم همان حرف درست است. حالا زودباش وضو بگیر تا من هم وضویم را بگیرم و با هم به نماز جماعت برویم.

هر دو وضو گرفتند و به نماز جماعت پیوستند. نماز جماعت به امامت یکی از برادران روحانی که از قم اعزام شده بود اقامه شد. بعد از اتمام نماز جماعت از ایشان دعوت کردند تا صحبت کند.

تا برادر رسول از بغل دست شهید حق‌دوست بلند شد که برای صحبت به جلوی صفوف برود، شهید بزرگوار فهمید با چه کسی صحبت می‌کرده است. ناخودآگاه زد زیر گریه.

می‌گفت:

– خدا چقدر به ایشان اخلاص عنایت فرموده که پیش من خودش را کوچک حساب می‌کند.

محسن عبدالمحمدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *