جرقه‌ای رو به خاموشی


به بهانه‌ی ۱۹ اکتبر سالمرگ علی عزت بگوویچ، رییس‌جمهور فقید بوسنی

نقد و بررسی کتاب «ر»


متن سخنرانی احمد شاکری نویسنده و منتقد ادبی کشور در نشست نقد و بررسی کتاب «ر» در کتابخانه عمومی پیروزی تهران: […]

بوسنی، مهره شطرنج روسیه


یک بوسنی هم‌پیمان با ناتو مطلوب بانیا لوکا و مسکو نیست و آن‌ها هرچه در توان دارند انجام خواهند داد تا جلوی آن را بگیرند. در نتیجه روسیه یک شبه تبدیل به قهرمان ملی‌گرایان صرب و کروات بوسنی می‌شود. کرملین اکنون منتظر است تا نتایج تلاش‌های خود را در انتخابات سال ۲۰۱۸ بوسنی ببیند.

مراسم گرامی داشت بیست و سومین سالگرد شهادت سید محمد حسین نواب


در این مراسم نمایندگان جامعه اسلامی، مفتی فعلی موستار و مفتی سابق این شهر رایزن فرهنگی ایران و محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین و مسولین نهادهای ایرانی در بوسنی و به همراه دوستان و دوستداران این شهید شرکت داشتند

روز گمشدگان: یادبود قربانیان جنگ بوسنی


ساعت حدود هشت و نیم شب بود، یک سرباز که یونیفرم پلنگی پوشیده بود را روبروی خانه دیدم. زن‌ها و بچه‌ها در باغچه جمع شده بودند. وقتی سربازها شروع به تیراندازی کردند، من به نزدیک‌ترین خانه فرار کردم. یک همسایه ۸ روز از من در آنجا مراقبت کرد.

۱۰۱ خاطره جنگی


کتاب ۱۰۱ خاطره جنگی جزو معدود کتبی است که با موضوع جنگ دهه ۹۰ بوسنی نوشته شده و از دلاوری ها و قهرمانی های رزمندگان و مردم بوسنی در آن گفته شده است. این کتاب که حاوی خاطرات راسم دلیچ فرمانده ارتش بوسنی است، با جزئیات، جذابیت و با نگاهی متفاوت، دفاع جانانه رزمندگان مسلمان با دست خالی در برابر صرب ها و کروات های مورد حمایت روسیه، اروپا و آمریکا را بیان کرده است.

سربرنیتسا، گور جمعی تاریخ


پس از خارج نمودن زنان و کودکان از شهر، نیروهای صرب، اسیرها را سوار بر اتوبوس­ها کردند و پس از تقسیم آنان به گروه­های کوچک‌تر، قتل‌عامشان نمودند. در همین حین بسیاری از جوان­ ترها نیز خطر کرده و به جنگل­های اطراف می ­گریختند که قریب به اتفاق آنان در همان جنگل ­ها کشته شدند.

اهل همین زمین


هرچقدر هم بگویند و بگوییم این آدم‌ها، آسمانی و مافوق بشر بودند و دست ما بهشان نمی‌رسد، خودشان می‌زنند زیر کاسه و کوزه‌ تمام این‌ حرف‌ها و ما را، اگر فقط ته دل و نوک سوزن از اراده‌مان با آنها باشد، می‌گیرند و تا دیدن تصویر واقعی خودشان می‌برند

پیامی از پاسدار خون شهیدان


خدا را سپاس می‌گذاریم که به ما بندگانش این افتخار را داد که در این برهه از زمان در زیر سایه ولایت فقیه بتوانیم به انجام تکلیف الهی بپردازیم، آری این ولایت فقیه بود که به ما نفرت از چپ و راست را آموخت

شهید محمد آودیچ

شهید محمد آودیچ سال 1970 درشهر زاویدویچی در بوسنای مرکزی به دنیا آمد. درهمین شهرستان دیپلم را اخذ کرد.

خانواده ای مذهبی و مستضعف داشت مادرش درتربیت اسلامی و شکل گیری ایشان نقش بسزایی داشت و از سن 13 سالگی برای تأمین مخارج تحصیل و کمک به خانواده به کار مشغول بود.

وی در شهر به عنوان انسان مذهبی مشهور بود و در هر شرایط به شرع مقدس اسلام احترام می گذاشت. از شروع جنگ بوسنی در جنگ حضور داشت و آمادگی خود را نشان داد.

از همان ابتدای ورود ایرانی ها به درخواست خود از طرف ارتش به دفتر آن ها مأمور شد و با تمام وجود در هر کاری به ایرانیان کمک می نمود . و چنان با ایرانی ها یک رنگ وهمراه گشت که احساس می کردند او یک ایرانی است.

او نیز به ایرانی ها و خلق و خوی آنان عشق می ورزید و تکرار می کرد: ” از همان آشنایی با شما تازه متولد شدم و مفهوم اسلام و انسانیت را دریافتم.”

با اینکه آشنایی او با ایرانی ها ۳ ماه بیشتر طول نکشید ولی او در این زمان هیچگاه نماز شب خود را ترک نمی کرد.

به زبان فارسی آشنا شده بود و آرزوی او دیدن ایران و ادامه تحصیل درایران بود با شهید رسول رابطه ای خاصی داشت گاه مشاهده می شد که ساعتها در حال صحبت کردن هستند تا روز عید غدیر ۷۲/۳/۱۹ به همراه شهید رسول درکشور بوسنی و هرزگوین و در بوسنای مرکزی ، شهر ویسوکو به درجه رفیع شهادت نائل گشت. خون این شهید و شهید رسول پس از شهادت به یکدیگر متصل شد و وارد رودخانه ی کنار محل شهادت شد.

در محل شهادت این دو شهید یادبودی به دست مردم بوسنی بنا شد که محل زیارت و ادای احترام به این دو شهید می باشد.

مراسم تشیع جنازه ی شهید آودیچ

مراسم تشیع جنازه ی شهید آودیچ

مراسم تشيع جنازه ي شهيد آوديچ

مراسم تشيع جنازه ي شهيد آوديچ

مراسم ختم شهيد آوديچ

مراسم ختم شهيد آوديچ

یک پاسخ به “شهید محمد آودیچ”

  1. […] از شهادت شهید رسول وشهید محمد(محمود) آودیچ خون این دو شهید با یکدیگر متصل شد و وارد رود بوسنا […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *